Debatt: Stefan Torssell (Gatekeeper) och Jüri Lina om lasten på Estonia – nya uppgifter framkommer
Follow
0
7 views • June 13, 2024

För första gången i ett inslag i fri media diskuteras ämnen kring tragedin med Estonias förlisning i debattform. I debatten framkommer nya uppgifter som tidigare varit dold för allmänheten men som både Jüri Lina och Stefan Torssell tillskriver stor vikt. Uppgifterna innefattar en order från högsta ort i Estland och styrker ytterligare misstankarna om att det skett en mörkläggning av lasten på bildäck.


Stefan Torssell (Gatekeeper) är före detta byrådirektör på sjöfartsverket och har länge arbetat för att avslöja mörkläggningen av M/S Estonias förlisning och hur svenska myndigheter brustit i sitt arbete. Torssell är författare till boken M/S Estonia svenska statens haveri, och har fört fram viktiga uppgifter från de anhörigas perspektiv. Han anser att teorin om att någon dumpade lastbilar från färjan strax före förlisningen inte håller, då ingen har intresse av att dumpa lasten som har angetts bestå av både krigsmaterial, droger och vad som framkommer i denna debatt: ett grundämne som är av betydelse för produktion av krigsmaterial.


Jüri Lina är musikjournalist, sovjetdissident och författare från Estland som de senaste åren följt utvecklingen kring Estonia. Med sina språkkunskaper och goda kontakter i sitt forna hemland Estland, har han noga följt utvecklingen och har skaffat sig betydelsefulla källor som har bidragit till helhetsbilden av katastrofen. Lina framför att det är viktigt att ta i beaktande den information som dyker upp, även om den till en början kan verka avvikande och betonar vikten av att ha oberoende källor. Lina argumenterar för att dumpning av lastbilar är möjlig, pekar på indikationer att ryska aktörer kan ligga bakom förlisningen och kommer i denna debatt med nya uppgifter som aldrig tidigare visats för en svensk publik.


Vi arbetar utan statligt stöd och vi är helt beroende av våra tittares stöd för att kunna producera material. Swisha gärna en gåva till oss på 123 397 09 51. Tack!


Inslaget är sponsrat av https://aroniabutiken.se/


2022-02-05



Henning Wittes bok MS Estonia sänktes:

http://doldaskolan.se/politiska-logner/estonia-sanktes/Henning%20Witte%20-%20MS%20Estonia%20sanktes.pdf


Baltic Storm - Trailer:

https://www.youtube.com/watch?v=PgdOpVDLRHo


Källa: https://www.youtube.com/watch?v=hWFsXTBX3jY

Keywords
FREE email alerts of the most important BANNED videos in the world
Get FREE email alerts of the most important BANNED videos in the world that are usually blacklisted by YouTube, Facebook, Google, Twitter and Vimeo. Watch documentaries the techno-fascists don't want you to know even exist. Join the free Brighteon email newsletter. Unsubscribe at any time. 100% privacy protected.
Your privacy is protected. Subscription confirmation required.